Rodzaje przeglądów
Kontrola pomontażowa placu zabaw
Tego rodzaju kontrolę wykonuje się na nowym placu zabaw przed oddaniem do użytku lub istniejącym placu zabaw, gdzie zostały wprowadzone istotne modyfikacje w wyposażeniu obiektu lub nawierzchni bezpiecznej np. poprzez wymianę urządzenia na nowe, dostawienie kolejnego urządzenia zabawowego czy zmianę nawierzchni amortyzującej. Kontrola pomontażowa określa zgodność wykonania placu zabaw z normą PN-EN 1176 jak również zachowania odpowiednich odległości od innych obiektów oraz wytycznych określonych w prawie budowlanym. Kontrola ta ma na celu również wskazanie nieprawidłowości jakie mogą wystąpić podczas nieprawidłowo wykonanego montażu. Podczas kontroli pomontażowej sprawdza się również dokumentację techniczną, jaką wykonawca urządzeń zabawowych ma obowiązek zapewnić. Pozytywna ocena z kontroli pomontażowej zapewnia, że nowe urządzenia zabawowe zostały wykonane i zamontowane zgodnie z obowiązującymi przepisami, w tym z normą dotyczącą wyposażenia publicznych placów zabaw PN-EN 1176. Kontrolę pomontażową placu zabaw wykonuje się z użyciem specjalistycznych próbników, dzięki którym sprawdza się ewentualne występujące zakleszczenia części ciała. Podczas tej kontroli sprawdza się również wysokość swobodnego upadku oraz wielkość stref bezpieczeństwa.Podczas kontroli pomontażowej nowego placu zabaw zakładana jest książka placu zabaw dla danego obiektu, w której prowadzi się rejestr wszystkich przyszłych przeglądów oraz uszkodzeń i wykonywanych napraw.
Kontrolę pomontażową powinna przeprowadzać osoba nie będąca bezpośrednio związana z powstaniem placu zabaw. Konieczność przeprowadzania kontroli pomontażowej wynika z normy dotyczącej publicznych placów zabaw PN-EN 1176 jak również z Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 27 października 2023 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Kontrolę pomontażową powinna przeprowadzać osoba nie będąca bezpośrednio związana z powstaniem placu zabaw. Konieczność przeprowadzania kontroli pomontażowej wynika z normy dotyczącej publicznych placów zabaw PN-EN 1176 jak również z Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 27 października 2023 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Kontrola roczna placu zabaw
Roczny przegląd placu zabaw powinien być wykonywany przynajmniej raz w roku. kontrola roczna polega na sprawdzeniu ogólnego stanu technicznego oraz ogólnego stanu bezpieczeństwa placu zabaw, w ty m.in. sprawdzenie stanu fundamentów, sprawdzenie stanu zużycia nawierzchni bezpiecznej, sprawdzenie stanu zużycia elementów zabawowych, określenie etapów korozji, ocenie wpływu warunków atmosferycznych na urządzenia zabawowe czy ocenie zmiany stanu bezpieczeństwa placu zabaw ze względu na wykonane naprawy. Kontrola roczna powinna być przeprowadzana przez kompetentną osobę posiadającą wiedzę z zakresu norm PN-EN 1176. Po wykonanym przeglądzie sporządzony zostaje protokół z kontroli rocznej oraz zostaje dokonany wpis do książki placu zabaw. Konieczność przeprowadzania kontroli rocznej wynika z normy dotyczącej publicznych placów zabaw PN-EN 1176.
Kontrola funkcjonalna placu zabaw
Tego rodzaju kontrola wykonywana jest co 1 do 3 miesięcy i polega przede wszystkim na sprawdzeniu funkcjonalności i stabilności urządzeń zabawowych znajdujących się na placu zabaw oraz określeniu stopnia zużycia urządzeń lub ich części. podczas przeglądu funkcjonalnego sprawdza się również stan nawierzchni bezpiecznej i stan połączeń śrubowych. Wyniki z kontroli funkcjonalnej są wpisywane do książki placu zabaw. Konieczność przeprowadzania kontroli funkcjonalnej wynika z normy dotyczącej publicznych placów zabaw PN-EN 1176.Oględziny okresowe placu zabaw
Kontrola przez oględziny powinna być wykonywana co 1 do 7 dni w zależności od intensywności użytkowania urządzeń na placu zabaw. Jest to najbardziej podstawowa forma kontroli placu zabaw. Kontrola przez oględziny polega przede wszystkim na sprawdzeniu kompletności urządzeń zabawowych, ocenie stanu technicznego lub ewentualnych uszkodzeń spowodowanych np. wandalizmem, określeniem występujących na placu zabaw zanieczyszczeń. Wpis z przeprowadzonej kontroli należy ująć w książce placu zabaw. Konieczność przeprowadzania kontroli przez oględziny okresowe wynika z normy dotyczącej publicznych placów zabaw PN-EN 1176.
Kontrola 5-letnia placu zabaw
Tego rodzaju kontrola nie wynika z zapisów normy PN-EN 1176 lecz z przepisów prawa budowlanego i powinna być przeprowadzana przez inspektora budowlanego posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane.